Gdzie w Polsce można studiować transport?

O ile młodych, którzy chcą pracować w charakterze kierowców, nie jest zbyt wielu, to studia w kierunku transportu wciąż cieszą się popularnością. Biorąc pod uwagę, że rynek pracy boryka się z problemami w znalezieniu pracowników, coraz mniej firm spedycyjnych wymaga wykształcenia wyższego w tym zakresie. Czy warto więc studiować? Gdzie można studiować turystykę?

Coraz rzadsze zgłaszanie zapotrzebowania na pracowników z wyższym wykształceniem i lata niżu demograficznego powodują, że mniej absolwentów szkół średnich decyduje się na rozpoczęcie studiów. Wielu jednak wciąż zapisuje się na uniwersytety, licząc na lepszą pracę. Studenci kierunku transport mogą na tym rzeczywiście skorzystać, jeśli tylko będą mieli oczy i uszy szeroko otwarte. Już na studiach warto poświęcić czas, aby poszukać swojej pierwszej pracy np. w firmie spedycyjnej, która pozwoli na łatwiejszy start po zakończeniu studiów. Ofert jest naprawdę wiele, i to właśnie tych kierowanych do studentów. Ale po kolei. Gdzie w Polsce można studiować turystykę? Właściwie wszędzie. Wszystkie największe miasta oferują studia w tym zakresie. Nawet w mniejszych miastach ten kierunek jest dosyć popularny. Poza tym wiele uczelni rekrutuje również na studia podyplomowe, które mogą pomóc nam wejść na rynek pracy. Studia w transporcie pomogą znaleźć zatrudnienie w takich miejscach, jak firmy logistyczne i spedycyjne, inspekcja transportu drogowego, w portach lotniczych itd. Wiedza, którą powinien nabyć student, to wiadomości z zakresu metrologii warsztatowej, analizy i wykorzystania infrastruktury transportu, zasad inżynierii ruchu, projektowania systemów transportowych czy logistycznych z pomocą komputera. Aby otrzymać dobrą pracę w tym zawodzie, zwłaszcza w spedycji międzynarodowej, warto również postawić na naukę języków obcych, szczególnie angielskiego i niemieckiego.

Czy warto studiować? Jeśli ktoś postawi w szkole średniej na dobre poznanie jednego z wymienionych języków obcych, być może studia nie będą potrzebne, by znaleźć zatrudnienie w firmie spedycyjnej. Studia mogą jednak być dobrym rozwiązaniem, jeśli odpowiednio je wykorzystamy. Warto zadbać o zdobycie pierwszej pracy w ich trakcie, zdobycie cennych kontaktów, które pozwolą nam na znalezienie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy już po ich zakończeniu. Należy przeglądać oferty pracy. HR-owcy próbują ściągnąć studentów ostatnich lat. Być może wielu z nich pójdzie nam na rękę, jeśli idzie o pogodzenie pracy ze studiami. Jeśli tylko mamy taką możliwość, trzeba próbować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *